Pokazno-terenska vježba civilne zaštite „Požar OŠ Zrinskih 2016“ PDF Ispis E-mail
Četvrtak, 26 Svibanj 2016 14:20

25. svibnja 2016. održana je vježba zaštite i spašavanja učenika i nastavnog osoblja iz školske zgrade zahvaćene požarom te spašavanje ugroženih osoba iz visina u OŠ Zrinskih Nuštar. U vježbi su sudjelovale operativne snage sustava civilne zaštite županijske razine, kao i vatrogasci našega DVD-a Nuštar.

Vježba je provedena na lokalnoj razini u organizaciji Općine Nuštar, kojom je prezentirano djelovanje rada i mogućnosti dijela operativnih snaga sustava civilne zaštite na općinskoj i županijskoj razini u zaštiti od požara i spašavanju osoba iz visokih objekata. Općina je vježbu organizirala u suradnji sa: OŠ Zrinskih Nuštar, Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Nuštar Područnim uredom za zaštitu i spašavanje Vukovar, Gradskim društvom crvenog križa Vinkovci, Hrvatskom gorskom službom spašavanja – Stanica Vinkovci,  Zavodom za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije i Policijskom upravom Vukovarsko-srijemske županije - Policijskom postajom Vinkovci.

Cilj vježbe je postignut, a to je bila provjera osposobljenosti dijela operativnih snaga sustava civilne zaštite u gašenju i spašavanju većeg broja osoba iz objekta zahvaćenog požarom, zatim spašavanje iz visina ugroženih osoba (učenici i osoblje koje je blokirano na drugom katu škole, te pružanju prve pomoći.

Ciljevi vježbe:

a)      provjera Plana evakuacije i spašavanja osnovne škole,

b)      osposobljenost djelatnika i učenika škole za postupanje u slučaju izvanrednih situacija,

c)      provjera osposobljenosti djelatnika škole za početno gašenje požara,

d)     provjera osposobljenosti pripadnika vatrogasne postrojbe  za gašenje požara,

e)      provjera osposobljenosti HGSS – Stanice Vinkovci za spašavanje osoba sa visina i

f)       provjera osposobljenosti djelatnika i volontera Crvenog križa u pružanju prve pomoći i zbrinjavanju većeg broja stradalih osoba,

Vježba je počela 25. svibnja 2016. godine i 11:45 sati pozivom ravnateljice škole Dobrile Ereš za pomoć Centru 112 Vukovar, nakon čega su djelatnici Centra 112 po zaprimljenoj dojavi i prikupljenim relevantnim informacijama angažirali sve potrebite službe, tj. DVD Nuštar, HMP Vinkovci, HGSS stanicu Vinkovci, GD Crvenog križa Vinkovci, OKC PU VSŽ, HEP-Elektru, PIS d.o.o., načelnika općine i pročelnika PUZS Vukovar, poštujući proceduru tj. Standardne operativne postupke.

Operativno postupanje snaga zaštite i spašavanja

-   Evakuacija učenika i nastavnog osoblja

-   Gašenje požara na zgradi škole,

-   Spašavanje ozlijeđenih te osoba zarobljenih na drugom katu škole,

-   Pretraga II kata za onesviještenim osobama,

-   Spašavanje ozlijeđenih i blokiranih učenika te djelatnika škole s II kata

-   Trijaža ozlijeđenih i pružanje prve pomoći ozlijeđenima (ABC postupak s onesviještenom osobom, masaža srca)

-   Prikupljanje izvješća koordinatora na lokaciji od voditelja angažiranih operativnih snaga (broj spašaenih, broj ozlijeđenih, broj angažiranih snaga) i

-   Sanacija požarišta

U vježbi je sudjelovalo trinaest naših vatrogasaca (Tadija Milić, Dalibor Kramaček, Andrija Kruhoberec, Christian Barišić, Krešimir Mikić, Domagoj Dolić, Ivan Čeple, Ninoslav Maras, Darko Ban, Kristijan Beriša, Marko Mesić i Domagoj Ižaković u Nuštru, te Ivo Milić u ŽC 112 Vukovar) s navalnim vozilom IVECO, vatrogasnom cisternom FAP i kombi vozilom VW Transporter.

Nakon okončanja vježbe djelatnici škole su praktično uvježbavali gašenje početnog požara vatrogasnim aparatima sa suhim prahom (S-9).

Vježbu je pratilo više stotina promatrača i može se reći da je u potpunosti ispunila očekivanja.

U nastavku su fotografije koje je snimio Stjepan Škrabo – Mojsije.

Ažurirano: Ponedjeljak, 20 Lipanj 2016 15:39